wordpress themes.

Wiadomości

Klub Czytelnika (5 lutego 2012r.)

5 lutego 2012 r. odbyło się kolejne spotkanie w ramach Klubu Czytelnika w Ożarowie Mazowieckim. Chociaż  dobra pogoda nie dopisała w niedzielne popołudnie, a mróz nie pozwalał normalnie funkcjonować, to mieliśmy zaszczyt gościć przedstawicieli społeczności migrantów w Ożarowie podczas kilkugodzinnego spotkania w DK”Uśmiech”.

Część spotkania była poświęcona zagadnieniom praktycznym ważnym dla uczestników – w tej chwili abolicja stanowi często omawiany temat, dlatego odbyliśmy rozmowę na temat tego w jaki sposób skorzystać z możliwości legalizacji pobytu. Każda osoba otrzymała również informację do których organizacji można się zwrócić z prośbą o pomoc w celu załatwienia formalności pobytowych (w tym też składanie wniosku o abolicje).

Jednak, najważniejsza część spotkania była poświęcona omówieniu apelów Fundacji Ternopilska do władz Ożarowa oraz ambasady Ukrainy. Przez Fundację Marija Jakubowycz zaproponowała rozpocząć  zbiórkę podpisów dla otwarcia działu literatury ukraińskiej w Ożarowie. Również każdy chętny mógł złożyć podpis pod apelem Fundacji do Ministerstwa Spraw Zewnętrznych Ukrainy. Odpowiednie pismo będzie wysłane w celu wyjaśnienia powtarzającej się i dosyć nieprzyjemnej sytuacji a mianowicie faktu iż żaden przedstawiciel ambasady nie wziął udziału w spotkaniach ze społecznością migrantów powiatu Ożarów Mazowiecki i Żyrardów w ciągu 2 lat trwania projektu Klubu Czytelnika. Fundacja Ternopilska kierowała liczne zaproszenia lecz na samym końcu i tak nie mieliśmy okazji gościć przedstawicieli władzy ukraińskiej w celu omówienia kwestii ważnych dla migrantów. Zobaczyliśmy duże zainteresowanie daną akcją i chcemy poinformować, że zbiórka  podpisów będzie trwała przez najbliższe tygodnie. Skończyliśmy nasze spotkanie wspólną dyskusją na temat przyszłej polityki migracyjnej Polski na podstawie rekomendacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim za przybycie na posiedzenie Klubu Czytelnika i już teraz zapraszamy 25 marca do Ożarowa na spotkanie z ukraińskim pisarzem Wolodymyerem Arieniewym!