wordpress themes.

Wiadomości

Klub Czytelnika – spotkanie poświęcone abolicji

15 stycznia spotkaliśmy się w Ożarowie Mazowieckim w celu odbycia dyskusji o abolicji. Temat jest bardzo aktualny, gdyż od 1 stycznia 2012 już można składać odpowiednie wnioski na pl. Bankowym w Warszawie. Naszym gościem specjalnym była Pani Karolina Rusiłowicz – prawnik Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, która uprzejmie się zgodziła poświęcić kilka godzin ze swojego bardzo zapracowanego harmonogramu na uczestnictwo w naszym spotkaniu.

Żałujemy, że nie wszyscy mogli uczestniczyć w rozmowach na temat abolicji – jednak zima i problemy zdrowotne idą w parze, dlatego część osób fizycznie nie była już w stanie przyjść i porozmawiać. Jednak wiemy na pewno, że informacja do nich dotrze w odpowiednim czasie, gdyż oprócz infolinii, którą prowadzimy będą w stanie też na żywo porozmawiać z uczestnikami naszego spotkania.

Na początku jednak Prezes Zarządu Marija Jakubowycz przeprowadziła krótką dyskusję na temat tego czy warto tworzyć bibliotekę ukraińską w Ożarowie i cieszymy się, że zainteresowanie jest daną inicjatywą. Dołożymy wszelkich starań, żeby biblioteka wkrótce powstała w ramach współpracy Fundacji i samorządu Ożarowa Mazowieckiego.

Następnie przeszliśmy do pytań abolicji. Pani Karolina szczegółowo opowiedziała o najważniejszych zagadnieniach prawnych i formalnych. Każdy uczestnik był w stanie zadać pytanie i otrzymać bardzo profesjonalną odpowiedź, biorąc pod uwagę aktualne informacje, które są dostępne Fundacji Ternopilskiej oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Spróbowaliśmy przedyskutować abolicję ze strony Urzędu do Spraw Cudzoziemców, organizacji reprezentujących migrantów, lecz także biorąc pod uwagę doświadczenie osób, które już taki wniosek złożyły. Najważniejszym punktem spotkania było szczegółowe omówienie dokumentów składanych razem z wnioskiem a także przeanalizowanie wniosku o zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony, który to każda osoba ubiegająca się o abolicję musi wypełnić w 4 egzemplarzach. Skończyliśmy nasze spotkanie rozmową o tym jak wyglądała (czy nadal wygląda) droga każdego uczestnika spotkania do zlegalizowania swojego pobytu w Polsce – trudności oraz pozytywne doświadczenia.

W sprawie abolicji – prosimy skorzystać z naszej infolinii lub zaglądać na stronę abolicja.gov.pl a także nie warto zapomnieć o pomocy takich organizacji jak Stowarzyszenie Interwencji Prawnej, Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy FROG

Już 4 lutego zapraszamy na kolejne posiedzenie Klubu Czytelnika – tym razem będzie to otwarta dyskusja na temat wspólnych inicjatyw pomiędzy Fundacją, migrantami a samorządem Ożarowa. Zaprezentujemy projekty które Fundacja realizuje oraz idee co do rozwoju działalności,  które aktualnie mamy – każdy będzie w stanie zaproponować ciekawy pomysł i razem postaramy się go zrealizować – jak zawsze w otwartej i przyjaznej atmosferze!

Jeszcze raz serdeczne podziękowania Pani Karolinie oraz wszystkim uczestnikom spotkania!