wordpress themes.

Wiadomości

Mikołajki

W niedziele 18 grudnia św. Mikołaj przyjmując zaproszenie Fundacji Ternopilska zawitał do Ożarowa Mazowieckiego do DK „Uśmiech”. Chociaż miał mnóstwo pracy to jednak znalazł godzinkę na to żeby spotkać się z społecznością migrantów ukraińskich w gminie Ożarów – szczególnie czekał na spotkanie z dziećmi. Bardzo jesteśmy wdzięczni Mikołajowi z Polski, że wyręczył swojego ukraińskiego przyjaciela św. Mykolaja, który niestety miał pewne problemy z otrzymaniem wizy w konsulacie we Lwowie, a dlatego skontaktował się z nami i przekazał informację, że tym razem nie zdąży na czas – ale po przyjacielsku oczywiście jego dobry kolega Mikołaj zgodził się spotkać z dziećmi. No cóż, Mykolaj też człowiek – jak widać i świętym się czasem odmawia w szybkim wydaniu wizy.

A całe spotkanie się zaczęło od warsztatu bajkoterapii dla rodziców. Warsztaty poprowadziła mgr Joanna Piekarska z Bibioteki Narodowej w Warszawie. Co ciekawe swoją prace magisterską napisała analizując bajki Andersena – także wszyscy wiedzieliśmy, że Pani Joanna opowie naprawdę bardzo interesujące rzeczy.  Każdy rodzic pod czas 2-godzinnego spotkania usłyszał na ile bajki oraz czytanie książek dzieciom jest ważne. Wszyscy otrzymaliśmy informację jaką literaturę czytać dzieciom żeby takie czytanie odniosło pożądany pozytywny efekt oraz czego unikać w wybieraniu książek. A potem odbyliśmy dyskusję na temat tego czy dzieci powinny oglądać telewizję, jeżeli tak – to ile czasu i jakie programy. A co w sprawie zabawek? Temat też został  poruszony – odbyliśmy krótką rozmowę na temat zabawek, które warto kupować dzieciom. Pani Joanna zakończyła warsztat opowiadając o tym jak skutecznie pomagać dzieciom w przezwyciężaniu ich lęków (nawet tych nieuzasadnionych) oraz jak sobie radzić z konfliktami w rodzinie. Niestety dłużej rozmawiać już nie dało się gdyż dzieci bardzo czekały na święto – było to widać i z resztą też słychać.

Otóż rozpoczęliśmy Mikołajki – na razie bez Mikołaja, który utknął w korku w centrum Warszawy, która jest z każdym dniem co raz bardziej przygotowywana do EURO 2012. Święto poprowadziła nasza Gospodyni z Ukrainy Iryna. Ale już za chwilę do niej dołączyła Niegrzeczna Dziewczynka Oksana, która na początku chciała od razu popsuć wszystkim święto. Jednak w trakcie wspólnych konkursów, rozwiązywania zagadek i śpiewania okazało się, że tak naprawdę jest ona bardzo grzeczna –  na tyle grzeczna, że ku wielkiej radości rodzin udało się jej w końcu znaleźć Mikołaja, który akurat był niedaleko Domu Kultury bo miał problem z przyparkowaniem swoich sani jak się okazało. Po przybyciu św. Mikołaja dzieci otrzymały prezenty a też chcąc odwdzięczyć się Mikołajowi przygotowały dla niego wierszyki. Wieczór skończył się wspólną sesją zdjęciową – a już po niej Mikołaj wyruszył dalej na Wschód Polski rozdawać prezenty.

Jeszcze raz Wszystkim Serdecznie Dziękujemy!!! – szczególnie pracownikom DK „Uśmiech” oraz wolontariuszom Fundacji za pomoc w przygotowaniu spotkania dla dzieci. A nasze największe podziękowania idą do św. Mikołaja.

Wszystkim życzymy Wesołych Świąt !!!