wordpress themes.

Wiadomości

Relacja ze spotkania z IOM Warsaw (11 grudnia)

W dniu 11 grudnia 2011 roku o godzinie 12:00, przy współpracy Fundacji Ternopilskiej, odbyło się kolejne spotkanie społeczności migrantów z przedstawicielami IOM Warsaw. Tym razem naszym miejscem spotkania była świetlica przy Soborze Metropolitalnym Świętej Równej Apostołom Marii Magdaleny w Warszawie (kościół przy Dworcu Wileńskim).  Także tym razem migranci licznie przybyli oczekując możliwości uzyskania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Cale spotkanie zostało podzielone na dwie części – pierwsza cześć była poświęcona Programowi Dobrowolnych Powrotów IOM, zaś druga dotyczyła praktycznych zagadnień związanych z ustawą o abolicji.

W pierwszej części Paweł Barabasz zaprezentował główne założenia Programu Dobrowolnych Powrotów, wyjaśnił jak przebiega cały proces wyjazdu oraz opowiedział szczegółowo jak i kiedy warto się zwracać do IOM-u  w przypadku gdy osoba podjęła dobrowolną decyzję o powrocie. Uczestnicy spotkania pytali również o kwestie dotyczące przewidzianych sankcji w przypadku wyjazdu, padały pytanie o dokumenty które straciły swoją ważność (np. paszport zagraniczny) oraz o kategorie osób mogących skorzystać z pomocy IOM.

W drugiej części został poruszony temat abolicji – kiedy i jak przygotować wniosek, do kogo się zwrócić, czy warto ubiegać się o abolicję, gdzie uzyskać informację na temat ustawy oraz innych zagadnień formalnych – to tylko niektóre z pytań na które Fundacja Ternopilska z pomocą przedstawicieli IOM-u próbowała udzielić jak najbardziej wyczerpujące odpowiedzi.

Było nam bardzo miło gościć tyle osób na spotkaniu i serdecznie dziękujemy IOM Warsaw za chęć przeprowadzania regularnych spotkań z migrantami. Szczególnie podziękowania Pawłowi Barabaszowi, który regularnie przedstawia IOM na spotkaniach z migrantami podczas działań prowadzonych przez Fundację.