wordpress themes.

Ukraińskie biblioteki w Europie

Dla wielbicieli ukraińskiej literatury oraz zwykłych czytelników przedstawiamy ten nieduży przegląd ukraińskich bibliotek i dorobek wydziałów Ukrainistyki w bibliotecznych zbiorach państw Europy.

MONACHIUM (München)

Wolny Uniwersytet Ukraiński w Monachium (UFU, Universitas Libera Ucrainensis; УВУ, Український Вільний Університет), który ma niezwykle bogatą historię i bardzo cenną bibliotekę, sformowaną w ciągu 90 lat swojego istnienia. Nie będziemy oddzielnie zatrzymywać się na wiechach historii tej naukowej jednostki, całą informację można znaleźć na stronie internetowej uniwersytetu. Natomiast warto wspomnieć, że WUU w ciągu swojego istnienia zawsze był i zostaje ukraińskim centrum, ukraińskiej wolnej nauki.

Skupmy się na krótkim przeglądzie biblioteki WUU. W zbiorach biblioteki przeważnie ukraińska literatura  – poezja i proza, zarówno klasyczna jak i współczesna. Wśród współczesnej szczególną uwagę zwracają prace wydane w diasporze i praktycznie nieznane ukraińskim czytelnikom, są również pojedyncze tłumaczenia obcojęzycznej klasyki na język ukraiński. Duża część zbiorów bibliotecznych (wychodząc z akademickiego ukierunkowania zakładu) składa się z historycznej, ekonomicznej i społeczno-politycznej literatury, publicystyki. Biblioteka ma również świetny wybór poradniczej literatury: pełne komplety najbardziej znanych światowych oraz ukraińskich encyklopedii i słowników. Szczególną dumą uniwersytetu są archiwa i całe dobory wydań zeszłego stulecia oraz współczesne. Osobną część stanowi literatura o Ukrainę, oddzielne aspekty jej polityki czy historii, wydana w różnych językach.

Warto również wspomnieć, że w Centralnej Bibliotece Bawarii (Bayerische Staatsbibliothek München). Mieści się w niej duży zbiór Ukrainistyki, w szczególności egzemplarz wszystkich wydań, które kiedykolwiek wychodziły drukiem w Bawarii ( w tym wypadku nas ciekawią ukraińskie).
Adres biblioteki:
Ludwigstraße 16
80539 München

RATYZBONA (Regensburg)

Oddzielny zbiór Ukrainistyki jest również w bibliotece Instytutu Wschodnioeuropejskiego (Osteuropa-Institut Regensburg), który przeniósł się do Ratyzbony w Bawarii. Cała informacja o działalności instytutu i biblioteki na stronie instytutu.

Opracowano na podstawie zebranych informacji przez Ustię Stefanczuk (Устя Стефанчук).