wordpress themes.

II spotkanie partnerskie (Iskenderun, Turcja)

 

 

 

 

 

Iskenderun (Turcja) – spotkanie nr 2

W dniach 26 lutego – 3 marca w mieście Iskenderun (Turcja) odbyło się 2 spotkanie partnerskie projektu Europejski Klub Czytelnika.  Tym razem w spotkaniu uczestniczyło ok. 20 osób z szczęściu krajów partnerskich, w tym 6 osób przedstawiających Fundację Ternopilska. Program spotkania wyglądał następująco – pierwszy dzień naszego spotkania był przeznaczony na wizytę zapoznawczą do siedziby tureckiego partnera – szkoły podstawowej miasta Iskenderun. Pod czas wizyt partnerzy zobaczyli jak wygląda system nauczania w Turcji oraz mieli okazje do odbycia rozmowy nie tylko z nauczycielami lecz także uczniami. Ciekawostką spotkania była prezentacja na temat oryginalnej tureckiej sztuki tworzenia rysunków na wodzie. Oprócz tego wszyscy spróbowali tureckiej kuchni a także oczywiście udało się nam lepiej poznać kulturę Turcji już od 1 dnia naszej wizyty.

Podczas następnych kilku dni partnerzy efektywnie popracowali nad zawartością projektu – omówiono propozycję ulepszenia działań projektowych a także przeanalizowano dotychczasowe osiągnięcia. Okazało się iż każdy z partnerów jest w stanie rozpocząć regularne posiedzenia Klubu Czytelnika od marca 2012 r. Następnie partnerzy wybrali logo projektu – spośród 3 propozycji (Turcja, Polska, Wielka Brytania) najwięcej głosów otrzymała propozycja partnera z Turcji. Po wybraniu logo partnerzy przedyskutowali testy sprawdzające wiedzę uczestników na temat kultury krajów-uczestników oraz wiedze z zakresu technologii teleinformatycznych. W ramach dyskusji każdy partner dostał przykładowy test, który miał następnie wypełnić. W trakcie następnego dni m.in. mieliśmy okazje porozmawiać na temat przykładowych CV przygotowanych przez migrantów w celu sprawdzenia wiedzy z autoprezentacji a także na temat tzw. historii migracji. Partner z Włoch przedstawił przykłady uzbieranych CV i historii migracji po czym partnerzy zdecydowali że wykorzystają dane materiały jako dobrą praktykę w celu opracowania podobnych dokumentów przez swoje organizacje.

Ważnym etapem działań projektowych w ramach 2 wizyty była wybór wspólnej literatury do czytania w ramach Klubu. Po głosowaniu spośród 10 książek partnerzy wybrali Małego Książę (Antoine de Saint-Exupéry, najwięcej głosów za, 1 miejsce na liście),  Podróże Guliwera (Jonathan Swift, 2 miejsce na liście) i Alchemik (Paolo Coelho, 3 miejsce na liście) jako pozycje które będą wspólnie czytane oraz analizowane w trakcie najbliższych kilku miesięcy. Dodatkowo partnerzy wybrali pytania, na które uczestnicy będą odpowiadali po przeczytaniu literatury. Dzięki wspólnym pytaniom będzie nam łatwiej porównać opinie migrantów z różnych krajów na temat wybranych pozycji.  Pragniemy też zaznaczyć że ze spotkania Turcji powstanie film edukacyjny promujący innowacyjną metodę nauczania dorosłych – Europejski Klub Czytelnika. Film udostępnimy na naszej stronie.

Dodatkowo chcemy zaznaczyć ze w trakcie naszej wizyty mieliśmy okazje odbyć interesujące dyskusję z burmistrzem Iskenderun a także gubernatorem prowincji Hatay, zobaczyć nowy szpital miasta oraz pozwiedzać piękne miasto Antakya. To wszystko sprawiło że każdy uczestnik wracał zmęczony ale bardzo zadowolony z tego że udało mu się poznać ciekawą kulturę oraz tradycję pięknego kraju jakim jest Turcja.