wordpress themes.

Żyrardów

Plan dojazdu do Żyrardowa:

  • z Warszawy można przyjechać pociągami „Koleje Mazowieckie” ze stacji: Warszawa Wschodnia, Stadion, Powiśle, Śródmieście, Warszawa Ochota, Warszawa Zachodnia, Włochy, Ursus

Cena biletu w jedną stronę (w zależności od stacji) – ok. 8 PLN

  • możemy też wybrać „TLK Intercity» (nieco szybszy dojazd) ze stacji: Warszawa Wschodnia, Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia

Cena biletu w jedną stronę (w zależności od stacji) – ok. 10 PLN

Na miejscu w Żyrardowie

[Kliknij żeby powiększyć]

————————————————————————————————————————————————–

 

 

 

 

 

Co się dzieje w Klubie Czytelnika w Żyrardowie?!

Chcemy zaznaczyć, że spotkania Klubu Czytelnika w Żyrardowie cieszą się dużym powodzeniem wśród władzy miasta, migrantów, przedstawicieli biznesu i kultury. Pierwsze spotkanie miało charakter zapoznawczy i organizacyjny – mieliśmy okazję poznać władze miasta, wolontariuszy Fundacji, migrantów przebywających w okolicach Żyrardowa lecz także tych z całego woj. mazowieckiego. Dzięki dziennikarzom telewizji i gazet w Żyrardowie pojawiły się liczne reportaże o naszej inicjatywie, a także o Fundacji. Na pewno, te informacje posłużą jako przykład dobrej współpracy w Żyrardowie, miasteczkach i wsiach powiatu Żyrardowskiego. A także pomogą migrantom z Ukrainy otrzymać podstawowe informacje o naszej Fundacji i przyjść do nas ze swoimi kłopotami i pytaniami. Już od pierwszego spotkania dało się wyczuć bardzo pozytywną atmosferę i chęć nawiązania otwartego i przyjaznego dialogu. Było nam niezmiernie miło widzieć za jednym stołem przyjazne dyskusje z udziałem prezydenta Żyrardowa, starosty powiatu, dziennikarzy, przedstawicieli NGO a także naszych beneficjentów – czyli migrantów. Taki dialog daje szansę na lepszą integrację i co ważne na zrozumienie wszystkich zmartwień tych przyjeżdżających zza wschodniej granicy.

Zgodnie z zapowiedzią już pod czas drugiego spotkania  uwzględniliśmy wszystkie życzenia i pytania gości oraz uczestników pierwszego zebrania naszego Klubu. Tym razem odbyło się tematyczne spotkanie o warunkach pracy cudzoziemców w Polsce oraz padły wszystkie pytania związane z zatrudnieniem Ukraińców w Polsce, z poszukiwaniami pracy. Bardzo ważnym gościem był Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Żyrardowie Pan Jan Maciejski. Razem z uczestnikami omówił on zasady otrzymania odpowiednich dokumentów dla zatrudnienia cudzoziemców w Polsce, szczegóły zatrudnienia Ukraińców w Polsce, opowiedział o ważnych informacjach dla pracowników i pracodawców. Wicestarosta Powiatu Żyrardowskiego Pan Krzysztof Ciołkiewicz opowiedział o inwestycjach i strukturze administracyjnej powiatu Żyrardowskiego. Pani Prezes Zarządu Spółki z o.o. «SAGE» Pani Elwira Sokołowska poruszyła ciekawy temat cech osobowości i kompetencji zawodowych, które pomagają w poszukiwaniach i otrzymaniu dobrej pracy. Psycholog, Prezes Zarządu Towarzystwa Interwencji Kryzysowej (TIK, Kraków) Pani Hanna Lipowska -Teutsch przeanalizowała pułapki związane z niesieniem pomocy potrzebującym, temat szczególni ciekawy ze względu na charakter pomocy niesionej przez Fundacje we współpracy z samorządem Żyrardowa. Na sam koniec naszego spotkania odbył się „warsztat: pisanie CV. Jak przygotować się do rozmowy z pracodawcą”. Pani Patrycja Wójcik, przedstawicielka spółki EBS S.A oraz Pijalnie Czekolady Wedel, specjalistka do sp. HR bardzo szczegółowo wyjaśniła jak najlepiej przygotować własne CV i jakich błędów unikać pod czas rozmowy kwalifikacyjnej.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi postanowieniami uwzględniliśmy wszystkie życzenia i pytania gości oraz uczestników pierwszych dwóch spotkań naszego Klubu. Nasze kolejne zebranie to tematyczne spotkanie z elementami czytania – o przykładach udanej integracji, o pozytywnych rozwiązaniach prawnych i formalny różnych spraw związanych z zamieszkaniem, oświatą, pracą, opieka medyczną. Tym razem tłem spotkania była książka „W naszym imieniu”, którą zaprezentowała na poprzednim spotkaniu Pani Anna Lipowska-Teutsch. Książka ta opisuje różne sytuację dotyczące życia różnych grup migrantów oraz mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce. Po przeczytaniu fragmentów książki przez Andrija Kornijczuka odbyła się pierwsza dyskusja na temat kupna mieszkania z pytaniami do pracowników banku oraz do przedstawicieli agencji nieruchomości obecnych na spotkaniu. Kiedy już każdy dowiedział się wszystkiego na temat możliwości nabycia nieruchomości w Polsce przeszliśmy do drugiej części spotkania – „Wyższe wykształcenie w Polsce dla absolwenta ogólnokształcącej szkoły w Ukrainie”. To był bardzo ciekawy temat gdyż w spotkaniu uczestniczyły osoby będące stypendystami polskich uczelni na chwilę obecną – z własnego doświadczenia opowiedzieli o tym jak zacząć studia, gdzie szukać dobrych uczelni i jak zdobyć stypendium.

Kolejne spotkanie – przedstawiciele Multibanku poruszyli temat założenia konta osobistego przez cudzoziemca i formalności z tym związanych. Zaś Pani Anna Maria Wieprzkowicz odpowiadała na pytania związane z możliwością otrzymania statusu bezrobotnego w powiatowym urzędzie pracy – jaki przesłanki musi spełnić migrant. W drugiej części naszego spotkania Pani Anna Korzeniowska-Bihun przedstawiła wszystkim uczestnikom twórczość znanej ukraińskiej pisarki Marii Matios. Pani Anna tłumaczyła dorobek Marii Matios na język polski i dlatego w sposób bardzo interesujący i nietypowy zdołała przedstawić wizerunek tej bardzo znanej osoby.

Warto zaznaczyć że w ramach kolejnych spotkań również czytaliśmy wspólnie literaturę i zajmowaliśmy się sprawami, które są szczególnie ważne dla lokalnej społeczności Żyrardowa.